مارک دو پلو PDF Book by منصور ضابطیان PDF ePub

مارک دو پلو

by منصور ضابطیان
4.10 • 573 votes • 100 reviews
Published 17 Nov 2019
مارک دو پلو.pdf
Format Paperback
Pages200
Edition1
Publisher نشر مثلث
ISBN -
ISBN139789648496901
Languageperمارک دو پلو Ebook Description

مارک دو پلو PDF Book has good rating based on 573 votes and 100 reviews, some of the reviews are displayed in the box below, read carefully for reference. Find other related book of "مارک دو پلو" in the bottom area.

مارک دو پلو مجموعه ای جدیدتر است از سفرهایی که در دو سال اخیر رفته ام. سفرهایی به این سوی و آن سوی جهان که نمی دانم هدف واقعی اش چه بوده و چیست.
اما این را می دانم که با سفر، مفهوم لذت از جهان هستی را بیشتر دریافته ام و احساس خوشبختی بیشتری کرده ام. این احساس خوشبختی به واسطه ی بخش خوشگذرانه ی سفر نیست که در حضر هم می توان خوش گذراند، اما احساس خوشبختی نکرد.
این احساس تنها با تجربه ی سبک زندگی مردم جهان است که پدید می آید.
***
"Mark de Polo" is a newer compilation of my trips in the last two tears; trips to different corners of the globe, trips that I am not aware of their true objectives, then and now.
But I'm aware that with travelling I have become known to the concept of enjoying the universe and I have felt happier. This feeling of happiness is not a result of joy of travelling, for one can feel joy at home, but not happy. This feeling is created only by experiencing the lifestyles of people of the world.

مارک دو پلو Reviews

Taha
- Esfahan, Iran
4
Sat, 14 Jun 2014

کتاب خوبی بود. راحت الحلقوم و سریع‌الهضم. مناسب برای خواندن در مسیر. پنج‌شنبه خریدم و امروز تموم شد. خوبی ضابطیان مرزبندی نداشتن با دین و رعایت یا حداقل احترام به آداب شرعیه. همین که در کنار برزیل و پراگ رفتن، از کربلا و نجف رفتنش هم تعریف می‌کنه و بدون عقده در مورد خوبی‌ها و بدی‌های هر جا که رفته حرف می‌زنه، همین که از ننوشیدن الکل می‌گه -و حتی به صورت افراطی اسم نیاوردن از نوشیدنی‌های الکلی،- این‌ها باعث می‌شه که آدم دچار گیر و گرفتی نشه موقع خوندن کتاب.
البته برای من به شخصه تحمل آدمی که با همه بتونه راه بیاد و اخلاقش با همه خوب باشه راحت نیست. آدم اخمو و بدعنق را انگار بیشتر می‌تونم تحمل کنم :)

Ghazaleh
- Tehran, Iran
4
Fri, 23 Oct 2015

نسبت به کتاب اول خیلی بهتر بود.
اما به جز عکس های برزیل، باقی کشورها عکس های چندان مربوطی نداشتن.

Amir
- Tehran, Iran
3
Fri, 02 May 2014

ماجرا از دیدن کتاب توی بخش پرفروش های نشر افق شروع شد. دیدم قیمتش کمی بالاست گفتم نمایشگاه کتاب که در پیش است از همان جا می خرم. رفتم نمایشگاه و اتفاقی دیدم دم غرفه ی نشر مثلث شلوغ است. آهان! پس منصور ضابطیان برای امضا کردن کتاب آمده. کتاب را خریدم و رفتم توی صف امضا و بگذریم از این که دختران محترم این مرز و بوم مدام جلو می زدند و وقتی معترض می شدی زبان به اعتراض هم می گشودند! و بگذریم از این که فردایش فهمیدم فروشنده ی محترم، دو برابر قیمت کتاب، کارت کشیده برایم!
همان آغاز کار با عکس های جذاب و رنگی ضابطیان و بعد فهرست غبطه برانگیزش که نقطه های مختلفی را روی نقشه ی جهان علامت گذاشته، مست شدم. این که می گویم مست شدم واقعن اغراق نیست. مخصوصن وقتی مقدمه ی کتاب را خواندم و دیدم ضابطیان از «یافتن فرمول خوشبختی» با سفر کردن گفته است. دلم سفر خواست و رفتن. دل کندن و جدا شدن و تجربه کردن. مگر آدم چند سال زنده است؟
بعد این غبطه با خواندن زندگی نامه ی حرفه ای کوتاه ضابطیان دو چندان شد. متولد 1349 و رفته به این همه جاهای زیاد!
سفرنامه ها، مرتب نیستند. بیش تر دلی اند و از سر تفنن. عکس ها نامرتب چیده شده اند و تکه های سفر به دلخواه انتخاب شده اند. گاهی خاطره می گوید منصور ضابطیان و گاهی نقد اجتماعی می کند. گاهی از قبل سفر شروع می کند و گاهی آخر را همان اول می گوید. نه این که کتاب نظم نداشته باشد. ولی نظمش سرخوشانه است درست مثل سبک سفرهای خود ضابطیان که با هدف خاصی نبوده است اکثرشان.
همین است که نمی توان مثلن این کتاب را به عنوان راهنمای سفر به کشورهای گفته شده خواند. یا به عنوان سفرنامه ای که دیدی جامع نسبت به آن کشور می دهد. هدف هم این نبوده است. هدف آوردن یادداشت های سفر بوده و هنر کتاب در این است که علاوه بر دادن دید شخصیِ شخصی به نام منصور ضابطیان به کشورها و فرهنگ های مختلف جهان، آدم را به سفر رفتن و دیدن ترغیب می کند. به غیر از این، ایده هایی هم برای بهتر سفر کردن می دهد. مثلن این که قبل از سفر با کسی در مقصد دوست شویم (کاری که از دست هر کسی احتمالن بر نمی آید! از کسی مثل ضابطیان با آن روحیه ی برونگرا و دوستانه می آید اما از کسی چون من مثلن آیا...؟) یا این که برای ارزان شدن سفر به جای هتل از هاستل استفاده کنیم، سیستم حمل و نقل شهرها را بشناسیم و از آن ها بهره ببریم به جای هی تاکسی سوار شدن، از مترو و اتوبوس استفاده کنیم، یا این که در اینترنت بگردیم قبل و حین سفر و با محلی ها در مورد مکان سفر حرف بزنیم و پیش بینی غیر قابل پیش بینی ها را بکنیم و به جای موزه رفتن، به دیدن مردم زنده برویم و...
همه ی این ها (دید شخصی نویسنده، ترغیب به سفر و ایده هایی برای بهتر سفر کردن) باعث می شود متن کتاب را دوست بدارم. کاری که طراحی خوب کتاب و عکس های زیبایش می کنند کمکی است به متن برای جذاب تر شدن.
من هم حتمن یک روز مارک و پلویم را خواهم نوشت. می بینید!

Mohammadjavad
- Tehran, Iran
4
Mon, 22 Feb 2016

آشنایی با سرزمین های دیگر آدم را از چارچوب دگم فرهنگی اش خارج میکند و او را به این نتیجه میرساند که همه ی دنیا همین چارچوب محصور اطرافش نیست و تازه میفهمد که در گستره این جهان چقدر ناچیز است و دنیا چقدر شوخی تر از آن چیزی است که تصور میکرده.و در عین حال به این نتیجه میرسد که دنیا آنقدر ها هم که فکر میکرده بزرگ نیست و آدم های به ظاهر غریبه در جهان چگونه به فصل های مشترک هایی در فکر و احساس میرسند
نویسنده بنده خدا درست میگه واقعا دنیا چقدر شوخی تر از آن چیزی است که تصور میکنیم.
کتاب به نوعی ادامه کتاب مارک و پلو است و نویسنده به کشور های دیگری سفر کرده است.این کتاب را خیلی بیشتر از کتاب قبلی پسندیدم.روایت های هر سفر بهتر از کتاب قبلی بیان شده بود و طولانی تر و کامل تر بودند و مثل کتاب قبلی یهو یه فصل تموم نمی شد تا تو را تو خماری بذاره.
کتاب خواننده را گام به گام همراه خودش به کشور های مختلف میبره و واقعا حس خوبی به آدم دست میده.البته اطلاعات جالبی نیز در میان سفر ها آدم به دست میاره.
مثلاآیا میدانید یونانی ها به کسی که خیلی خوب و سلیس صحبت میکند چه میگویند؟
میگویند انگار دارد فارسی صحبت میکند!همه این اصطلاح میدانستند اما هیچکس نمی دانست ریشه اش در کجاست.

یا مثلا اینکه میتونی تو کافی شاپ های آمستردام بشینی و خیلی شیک ماری جوانا یا انواع مواد مخدر سبک سفارش بدی بدون اینکه عمل غیر قانونی انجام داده باشی و جالب اینکه هلند یکی از کمترین آمار مصرف اینگونه مواد در جهان دارد!!!

مهدیار
- Iran
4
Sun, 01 Jan 2017

ضابطیان خوش‌صحبت است. و این باعث می‌شود که کتاب، خیلی زود تمام شود. بیان جزییات اتفاقات سفر، کمک می‌کند که خودمان را همراه و همدل او کنیم و مقداری از لذت سفر را بچشیم. حالا که این کتاب را خوانده‌ام، بیشتر از قبل مشتاق سفر و رفتن شده‌ام. سفرنامه‌های این کتاب به ترتیب علاقه‌ی من:
یونان، برزیل، کنیا، بلژیک، چک، هلند، آلمان، پرتغال و عراق.

Related Books of "مارک دو پلو"